Duyurular
2011-2012 MEZUNİYET TÖRENİ

Yüksekokulumuzun, 18. dönem mezunlarını verdiği mezuniyet törenimiz, 10 Temmuz 2012 günü, Beytepe Kültür Merkezinde, sayın Rektörümüz Prof. Dr. A. Murat TUNCER'in de katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Tüm Mezunlarımıza Başarılar Dileriz.

 

Yüksekokul Müdürümüz Prof. Dr. Haydar DEMİREL'in Mezuniyet Töreni Açılış Konuşması

Sayın Rektörüm,

Rektör Yardımcılarım,

Dekanlarım, Yüksekokul Müdürlerim, değerli öğretim elemanları, mezunlarımızın fedakar anne, baba ve yakınları,

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Y.O. 2012 yılı mezuniyetini kutlamak için toplandığımız bu anlamlı günü onurlarlandırdığınız için teşekkür ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

Sevgili mezunlarımız, bugün, geride bıraktığınız 4 senenin, uygulamalı derslerde aşındırdığınız onca ayakkabının, sınav maratonunda çalışarak geçen uykusuz gecelerin ve bardaklar dolusu çay ve kahvenin beraberinde getirdiği mezuniyetinizi kutluyoruz.

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulunda aldığınız eğitim ile üst düzey sportif performansın geliştirilmesinden, fiziksel aktivite yolu ile sağlıklı bir toplum oluşturulmasına kadar geniş bir çalışma ve etki alanına sahip bir bilim dalının parçası oldunuz.

Sizden önce bu etki alanının cazibesine kapılan ve bugün mezuniyetinizle gururlanan hocalarınızın herbiri inişli çıkışlı okul yıllarınızda, kah proje sunumunda, kah laboratuvar uygulamalarında yada başarısız olduğunuzu umduğum “D notu” pazarlığınızda sizlere yol gösterdi.

Hareket Bilimlerinin multi-disipliner yapısı içinde sağlık bilimleri, eğitim bilimleri, fen ve mühendislik bilimleri ve sosyal bilimler gibi farklı disiplinlerden aldığınız derslerle spor bilimlerine yaklaşımınız derinlik kazandı. Bu derslerin çoğuna severek katılmış olsanız da, kimi zaman devam zorunluluğu motivasyonunuz oldu. Bazen oldukça isteksiz kodladığınız derslerden inanılmaz keyif aldınız. Bitirme projeleri ve kamp dersleri ile, hayat boyu unutamayacağınız deneyim ve anılar biriktirdiniz. Hepimiz bu süreçteki gelişmelerinizi gururla gözledik.

Bu dört yıllık öğrenci hoca birlikteliğinin “Bir Spor Bilimleri Ailesi” yarattığını gördük. Üniversitemizin uyguladığı “öğrenci memnuniyeti” anketinde Spor Bilimleri ve Teknolojisi ilk sırada yer aldı. Buna sizlerin mezun olurken vermiş olduğu bir ödül gözüyle bakıyoruz. Öğretim elemanı arkadaşlarım ve öğrencilerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Bu ödülü hak ettiğimizi biliyorum ama gerçekte, böyle bir öğrenci kitlesine sahip olmak ödülün kendisinden çok daha değerli.

Mezuniyet sevincini yaşadığınız bugün, biz de en az sizler kadar mutluyuz. Farklı disiplinlerden yetişmiş sayıca az ama güçlü bir kadroyla, üniversite yönetiminin desteği ile her geçen gün geliştirmeye gayret ettiğimiz eğitim ve araştırma alt yapımızla yüksekokula başlarken almayı umduğunuzdan daha kapsamlı bir eğitimi sizlere verdiğimize inanıyoruz. Sizler, insan hareketinin mekaniğini, nasıl düzenlendiği ve kontrol edildiğini, hareketin nasıl öğrenildiğini, hareket ve hareketsizlikle ortaya çıkan fizyolojik uyum mekanizmalarını, çevresel ve sosyal faktörlerle etkileşimini ayrıntılarıyla öğrendiniz.

Biliyoruz ki, toplumumuzun bugün sizlere her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre hareketsiz yaşam sağlıkla ilgili risk sıralamasında obeziteden önce, 4. sırada yer alıyor. Dünya’da her yıl 3.5 milyon insan hareketsizlik nedeniyle yaşamını yitiriyor. Çok daha fazlası da kronik hastalıklara maruz kalarak yaşamını mutsuz bir şekilde sürdürüyor. İnaktivite ülkemizde de ciddi bir sorun haline geldi. Nüfusumuzun %40’ının hareketsiz bir yaşam sürdüğü, çocuklarımızın giderek hareketsizleştiği, obezite gibi sağlık sorunlarının yaşam kalitesini olumsuz etkilediği bir dönemde sizlerin bilgi, cesaret ve liderliğinize her zamankinden daha çok ihtiyaç var.

Diğer yandan şunu da ifade etmeliyim ki, çok iyi bir eğitim almış olmanız hayallerinize ulaşmanız için tek başına yeterli olmayabilir. Kimse size kucak açmış mezuniyetinizi beklemiyor. Beden eğitimi ders saatlerinin sınav maratonuna feda edildiği, fiziksel aktivite alanlarının kısıtlandığı, inaktif bir yaşamın sosyal statü olarak algılandığı ve 75 milyonu aşan nüfusta spora yapılan yatırımın sadece olimpiyat madalyası kazanmaya endekslendiği bir toplumda hareketli yaşam ve spor bilincini yaratmak da size düşecektir. İster beden eğitimi ve spor öğretmeni, ister antrenör, ister spor bilimcisi yada yönetici olun bu kapıdan çıktığınızda Hacettepeli olduğunuzu unutmayın. Bugün alacağınız diploma yalnızca 4 yıllık eğitimi başarıyla tamamladığınızın belgesi değil, eğitim sürecinde edindiğiniz değerlerin ve özgüvenin de bir göstergesidir. Amaçlarınız için cesaretle mücadele edin.

Eğitiminiz boyunca öğrendiniz temel kavramlardan bazıları nasıl kuvvetli, dayanıklı, süratli, çevik, esnek ve dengeli olunacağıydı. Ancak Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu mezunları için bu kavramlar sadece sportif performans ve fiziksel uygunluğu belirleyen parametreler değildir. Dayanıklılık ve kuvvet, hayattaki zorluklara karşı nasıl daha dirençli, yılmadan usanmadan mücadele edileceğini; çeviklilik ve sürat ise doğru kararların hızlı bir şekilde nasıl verileceğini de ifade eder. Esnek ve denge kavramları toplamdaki farklı görüşlere, düşüncelere, nasıl hoşgörü ve anlayışla yaklaşılacağını, iş ve aile yaşamında uyumun nasıl korunacağını da işaret eder.

Sevgili arkadaşlar, yaşamda hayal kırıklıklarından, bıkkınlıklardan, korkulardan kaçamazsınız. Hiçbir çalışma alanı her an mükemmel değildir. Sizin yaptıklarınızı beğenmeyen meslektaşlarınız, müşterileriniz, patronlarınız olacaktır. Gerçek şu ki kimse mükemmel değildir. Ancak unutmayın siz Hacettepe Spor Bilimleri mezunusunuz. Mükemmel olmasanız da siz en iyisisiniz!

Spor Bilimleri ve Teknolojisi YO kurulduğundan bu yana mezunlarımız, Spor teşkilatının ilgili birimleri, üniversitelerin akademik kadroları, spor klüpleri, özel ve devlet okulları başta olmak üzere çok çeşitli çalışma alanlarının aranılan elemanları oldular. Sizlerin de aynı başarı kervanına dahil olacağınız konusunda en ufak bir şüphemiz yok.

Değerli anne ve babalar, sizlerin sevgisi, özverisi ve desteği öğrencilerimizi bu güne taşıdı. Onların başarısı sizlerle çok daha değerli, hayal kırıklıkları çok daha üstesinden gelinebilir oldu. Çalışma hayatına atılacakları bu yolda mezunlarımızın en büyük destekçisi de gene sizler olacaksınız.

Sevgili mezunlar,

Geleneksel seromoni size bundan sonraki yaşamınızda ve çalışma hayatınızda başarılar dilememi gerektiriyor. Ancak mezun olduğunuz bu gün, sizlerin birçok şeyi zaten başardığınızı çok iyi biliyoruz.

Sizinle gurur duyuyoruz. Bundan sonra da ne zaman fırsat bulursanız okulunuza mutlaka uğrayın. Mezuniyet törenlerine, kongrelerimize ve bilimsel toplantılarımıza katılın. Eşinize, çocuklarınıza mezun olduğunuz okulu tanıtın. Bu güzel günü hep hatırlayın ve kalbinizde bize bir yer ayırın. Bilin ki bizim kalbimizde sizin her zaman yeriniz var. Unutmayın, yaratıcılığınızı, çalışmalarınızı, liderliğinizi ve topluma hizmetinizi her zaman gururla izliyor olacağız.

Hepinizi birer YILDIZ olarak gördük, üzerinize titredik ama şairin dediği gibi “şu an gün doğumu ve belli ki gitme zamanı…” Sözlerimi bitirirken; 2012 mezunlarını gönülden kutluyor, katılımlarıyla bu günü onurlandıran sizlere sonsuz teşekkür ediyorum.

Güncelleme Zamanı: 18/07/2012 15:35
Hacettepe Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi
06800 Beytepe / Ankara
Telefon: +90 312 297 68 90 Belgegeçer: +90 312 299 21 67
sbtweb@hacettepe.edu.tr